Ubezpieczenie autocasco ? na co koniecznie zwrócić uwagę

Data publikacji: 19/06/2012

 

Ubezpieczenie autocasco – na co koniecznie zwrócić uwagę

Rzecznik Ubezpieczonych w ciągu roku dostaje mnóstwo skarg dotyczących niewypłacenia przez zakłady ubezpieczeń odszkodowania w ramach umowy AC. Co prawda od dawna jest to jedno z najpopularniejszych i rzekomo prostych pod względem funkcjonowania ubezpieczeń komunikacyjnych, a jednak kierowcy nie zawsze wiedzą, co ono obejmuje i jakie kruczki zawiera. Trzeba bardzo uważać na to, co i w jakich okolicznościach obejmuje to ubezpieczenie – wszystko to powinno być zawarte w owu (ogólne warunki ubezpieczenia). Bardzo często zakłady ubezpieczeń nie wypłacają w ogóle, bądź wypłacają tylko niewielką część należytego odszkodowania.

Fakt posiadania polisy AC nie zwalnia nikogo z obowiązku szczególnie starannego pilnowania i dbania o swój pojazd. Przy zgłaszaniu wypadku należy dopilnować terminu określonego w umowie oraz szczegółowo wskazać okoliczności i wyjaśnienia dotyczące zdarzenia. Jeśli zakład ubezpieczeń uzna, że właściciel wykazał się lekkomyślnością, brakiem staranności w przechowywaniu kluczyków bądź dokumentów i zostawił je poza zasięgiem swojej uwagi (np. w aucie, które zostawia na parkingu idąc do sklepu), wtedy słusznie może uznać to zachowanie za rażące niedbalstwo, dyskwalifikujące do wypłacenia odszkodowania. Nie określono ścisłych granic pomiędzy rażącym niedbalstwem a starannością, czyli co niedbalstwem jest, a co nie jest, dlatego też takie sprawy zwykle wymagają indywidualnego traktowania, a nierzadko ingerencji nie tylko Rzecznika Ubezpieczonych, ale i sądu, a ubezpieczyciele często, według Rzecznika Ubezpieczonych, naginają zachowanie właściciela w stronę niedbalstwa. Wtedy pozostaje droga sądowa.

Za co odpowiada ubezpieczyciel w zakresie AC

Oferty polis AC są bardzo zróżnicowane, ale ogólne warunki umów wskazują konkretnie na zakres tego, co zostaje podjęte ochronie. Zwykle dotyczy to:

  • Kradzieży samochodu lub jego części;
  • Uszkodzenia lub zniszczenia samochodu bądź jego części;
  • Zatopienia pojazdu, wybuchu bądź działania przyrody (typu piorun, powódź itp.) oraz spalenia pojazdu w wyniku pożaru;
  • Działania osób trzecich, w tym np. użycia pojazdu bez zgody właściciela;
  • Zderzenia się pojazdu z innym obiektem: drugim pojazdem, człowiekiem, zwierzęciem itp., które znajdują się na zewnątrz samochodu.

 

Ogólne warunki umowy określają także to, czego nie dotyczą, a więc m.in.:

  • Szkody wynikłej z niewłaściwego zabezpieczenia kluczyków i dokumentów;
  • Kradzieży, gdy nie zabezpieczono z właściwą starannością poza pojazdem dokumentów i kluczyków oraz urządzeń umożliwiających odblokowanie zabezpieczeń;
  • Szkód wynikających z niezastosowania zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, które w samochodzie zostały fabrycznie zamontowane, lub które są wymagane przez Zakład Ubezpieczeń.

 

Należy pamiętać o tym, że ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, w związku z czym każda umowa może być inna. Należy zatem uważnie studiować jej warunki. Różnią się one nie tylko ceną, ale także zasięgiem terytorialnym (tzn. na jakim terenie obowiązuje, np. tylko w Polsce), zakresem ochrony ubezpieczeniowej (minicasco, assistance itd.). Przede wszystkim jednak powinno się z uwagą dbać o bezpieczeństwo swojego auta, co pozwoli uniknąć wielu kłopotów.

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER