Ubezpieczenie Autocasco

Ubezpieczenie Autocasco


Przed czym chroni ubezpieczenie autocasco?

 

            Ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które chroni przed kosztami finansowymi naprawy pojazdu (wraz ze standardowym wyposażeniem) w przypadku uszkodzenia, utraty jego elementów lub całkowitego zniszczenia, na skutek zdarzenia powstałego z winy kierującego. Może to być np.: zderzenie z innym pojazdem lub przedmiotem będącym poza pojazdem – budynkiem, drzewem, zwierzęciem itp..

            Większość zakładów ubezpieczeń w ramach autocasco oferuje również ochronę z tytułu kradzieży pojazdu, można jednak rozdzielić te ryzyka.

 

Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

 

            Zwykle to agent ubezpieczeniowy wycenia pojazd (z użyciem katalogów dostarczanych przez zakładu ubezpieczeń) na podstawie marki, modelu, roku produkcji, stanu technicznego pojazdu itp.. Jeśli nie zgadzamy się z wyceną agenta, możemy poprosić go obniżenie/podwyższenie wartości samochodu (tolerancja akceptowana przez firmy ubezpieczeniowe to zazwyczaj +/-10%).  Jeżeli taka korekta mimo wszystko nie jest dla nas satysfakcjonująca możemy zwrócić się o ustalenie wartości pojazdu do rzeczoznawcy PZMot'u (na nasz koszt). Bardzo ważne jest także, to czy suma ubezpieczenia jest ustalona w oparciu o wartość brutto czy netto (niedozwolone dla pojazdów osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarcze).

 

Co to jest gwarantowana suma ubezpieczenia?

 

            Dodatkowo można wykupić tzw. gwarantowaną sumę ubezpieczenia – dzięki temu odszkodowanie będzie wypłacone według wartości pojazdu wpisanej na umowie ubezpieczenia w dniu jej zawarcia. W przeciwnym wypadku jego wysokość będzie ustalana zgodnie z wartością pojazdu na dzień zdarzenia ubezpieczeniowego. Polisa z GSU będzie odpowiednio droższa.

 

Jaki wariant ubezpieczenia wybrać?

 

            Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj części jakie zostaną użyte ewentualnej naprawy. Standardowo do wyboru mamy, jako droższy wariant, części nowe, oryginalne (firmowane przez producenta pojazdu) lub tańszy wariant - części „używane” (do których zaliczają się części regenerowane i nowe części nieoryginalne).

            Należy również zwrócić uwagę na to jakie wyposażenie pojazdu zostało wyszczególnione we wniosku o ubezpieczenie. Ponieważ w razie szkody ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie jedynie za to, co zostało w nim określone.

 

Co to jest franszyza integralna?

 

            Często firmy ubezpieczeniowe wprowadzają franszyzę integralną do umów ubezpieczenia AC – jest to określona kwotowo wartość szkody, do której ubezpieczenie nie będzie działało. Na przykład franszyza integralna w wysokości 500zł oznacza, że wszystkie szkody o wartości do 500zł będziemy musieli pokryć z własnych środków. W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe chronią się przed dodatkowymi kosztami związanymi z likwidacją niewielkich szkód. Polisy bez takiego zapisu są droższe i często można je nabyć jedynie dla pojazdów stosunkowo nowych (w zależności od ubezpieczyciela).

 

 

 

Udział własny jako sposób na obniżenie składki.

 

            Chcąc obniżyć cenę polisy możemy wprowadzić udział własny w każdej szkodzie (czyli franszyzę redukcyjną). Zwykle jest to określone procentowo ograniczenie przy wypłaceniu odszkodowania. Oznacza to, że w przypadku szkody, pewna część odszkodowania (np. 10%) będzie musiała zostać pokryta przez ubezpieczającego. Oprócz obniżenia składki ubezpieczenia ma to na celu zmotywowanie właściciela pojazdu do większej dbałości o przedmiot ubezpieczenia, a tym samym zmniejszenie ryzyka wypłaty odszkodowania (poniesienia kosztów) przez zakład ubezpieczeń.

 

W jakich krajach działa ubezpieczenie autocasco?

 

            Ostatnim z zapisów które są ważne jest zakres terytorialny ubezpieczenia. Zakłady ubezpieczeń często wprowadzają zapisy o wyłączeniu odpowiedzialności np.: poza terytorium Unii Europejskiej.

 

Jakich szkód nie obejmuje autocasco?

 

            Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco danego ubezpieczyciela szczegółowo określają w jakich okolicznościach nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Zazwyczaj są to następujące sytuacje (oczywiście lista może być znacznie dłuższa):

-       gdy kierujący pojazdem był pod wpływem alkoholu/środków odurzających/psychotropowych,

-       gdy kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia pomimo prawnego obowiązku pozostania na nim,

-       jeżeli szkoda zostanie spowodowana umyślnie lub przez rażące niedbalstwo,

-       gdy kierujący nie był uprawniony do kierowania pojazdem,

-       gdy pojazd nie posiadał ważnego badania technicznego, nie był dopuszczony do ruchu,

-       gdy pojazd został użyty jako narzędzie przestępstwa,

-       wskutek kradzieży pojazdu, gdy kierujący wysiadł z pojazdu, pozostawiając kluczyki w środku lub nienależycie go zabezpieczył (nie uruchomił wszystkich zainstalowanych i określonych we wniosku zabezpieczeń przeciwkradzieżowych).

 

Co zrobić w przypadku powstania szkody innej niż kradzież?

           

            Po pierwsze powinniśmy zachować spokój. Następnie należy zabezpieczyć miejsce wypadku w taki sposób, by nie powodować niebezpieczeństwa w ruchu (włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy itp.). Jeżeli to możliwe powinniśmy podjąć próbę ratowania pojazdu (np.: użycie gaśnicy, przy pożarze) lub zmniejszenia rozmiaru szkody. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi – telefonicznie pod numerem infolinii znajdującym się na polisie. Jeśli nie jest to uzasadnione koniecznością kontynuowania bezpiecznej jazdy, nie należy dokonywać samodzielnie żadnych zmian lub napraw (można to zrobić dopiero po oględzinach przez przedstawiciela zakładu ubezpieczeń).

            Jeżeli szkoda powstała w wyniku kolizji z innym pojazdem powinniśmy zapisać jego dane, dane kierującego, nr polisy OC oraz okoliczności zdarzenia.

            W razie zderzenia ze zwierzęciem domowym, hodowlanym należy, w miarę możliwości, ustalić dane jego właściciela i ubezpieczyciela w zakresie obowiązkowego lub dobrowolnego OC.

 

Co zrobić w przypadku szkody kradzieżowej?

 

            Należy jak najszybciej powiadomić policję – większość zakładów ubezpieczeń daje na to 12 godzin od powzięcia informacji o kradzieży. Następnie należy zgłosić kradzież ubezpieczycielowi – telefonicznie pod odpowiednim numerem infolinii. Dalsze obowiązki zostaną wskazane przez pracownika towarzystwa ubezpieczeń, zazwyczaj polegają one na przekazaniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, kluczyków i sterowników zabezpieczeń przeciwkradzieżowych).

           

 

 

 

 

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER