Ubezpieczenia wyjazdowe

Ubezpieczenia wyjazdowe

 

            Wyjeżdżając za granice biura podróży lub linie lotnicze oferują polisy ubezpieczeniowe wraz z biletem. Zazwyczaj są to produkty nie obejmujące swoim zakresem pełnej ochrony. Dlatego warto sprawdzić co dokładnie zawierają takie polisy i/lub ubezpieczyć się we własnym zakresie.

 

Jakie ubezpieczenia mogą zawierać polisy ubezpieczenia wyjazdu zagranicznego?

 

            Koszty Leczenia – czyli w przypadku wystąpienia szkody, zakład ubezpieczeń pokryje za ubezpieczonego lub zrefunduje wydatki poniesione w związku z leczeniem szpitalnym, ambulatoryjnym, pomocą doraźną itp.. Należy dodać, że musi mieć to związek z nagłym zachorowaniem, następstwem choroby przewlekłej lub nieszczęśliwym wypadkiem. Sumę ubezpieczenia zazwyczaj można wybrać w zależności od oferty ubezpieczyciela.

            Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – obejmujące następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na trwałym uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci ubezpieczonego wywołane przyczyną zewnętrzną niezależnie od woli ubezpieczonego. Inaczej mówiąc jest to odszkodowanie, które dostaniemy za uszczerbek na zdrowiu (np. jeśli lekarz stwierdzi, że po złamaniu ręki uszczerbek na zdrowiu wyniósł 2%, to przy sumie ubezpieczenia 10000zł otrzymamy 200zł odszkodowania)

            OC w życiu prywatnym – ochrona w sytuacji, gdy w związku z czynnościami w życiu prywatnym ubezpieczony będzie zobowiązany do naprawienia szkody (np.: zniszczenie czyjegoś sprzętu narciarskiego podczas zderzenia na stoku)

            Assistance – w zależności od oferty zakładu ubezpieczeń jest to m. in.: pokrycie kosztów: transportu ubezpieczonego (transportu sanitarnego, powrotu do RP, przewozu zwłok), pomocy prawnej, kontynuacji podróży, itp.

            Ubezpieczenie na wypadek utraty, zniszczenia, zaginięcia bagażu podróżnego.

            Ubezpieczenia na wypadek rezygnacji/skrócenia uczestnictwa w imprezie turystycznej lub anulowania biletu podróżnego.

 

Prawa i obowiązki ubezpieczającego

 

            Ubezpieczenia wyjazdowe są ubezpieczeniami dobrowolnymi, więc wszystkie prawa i obowiązki są zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które powinniśmy otrzymać wraz z polisą. Możemy je również znaleźć na stronie internetowej ubezpieczyciela. Poszczególne zakłady ubezpieczeń mają oferty różniące się szczegółami takimi jak sumy ubezpieczeń czy też zakres assistance. Dzięki temu możemy wybrać polisę dostosowaną do naszych potrzeb.

 

Na co zwracać uwagę przy ubezpieczaniu?

 

            Szczególną uwagę należy zwrócić na sumy gwarancyjne - tylko do ich wysokości ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność. Jeśli chodzi o wyjazdy na terenie Europy suma 20000 – 25000 Euro (dla kosztów leczenia) powinna w zupełności wystarczyć.

            Należy również dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia lub zapytać agenta za co i w jakich okolicznościach zakład ubezpieczeń nie będzie odpowiadał. Przykładowo niektóre zakłady nie ponoszą odpowiedzialności za zerwanie więzadeł w kolanach (jeśli byliśmy ubezpieczeni w zakresie KL i NW ubezpieczyciel zapłaci z koszty leczenia doraźnego za granicą ale nie otrzymamy odszkodowania z NNW). W przypadku ubezpieczeń narciarskich większość zakładów ubezpieczeń nie będzie odpowiadać za wypadki podczas jazdy poza wyznaczonymi trasami i pod wpływem środków odurzających.

            W przypadku ubezpieczenia assistance czy na wypadek rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej, powinniśmy się zastanowić, czy istnieje i jak duże jest ryzyko zajścia zdarzenia, przed którym jesteśmy chronieni. Jeśli uznamy, że nie jest ono wysokie nie musimy wykupywać takiego ubezpieczenia.

 

Co zrobić w przypadku szkody?

 

            Jeśli zdarzył się nam wypadek najpierw bezwzględnie powinniśmy postarać się uzyskać pomoc lekarską. Dopiero potem w miarę możliwości należy powiadomić ubezpieczyciela o szkodzie – służy do tego infolinia (nr telefonu znajdziemy na polisie). Operatorzy infolinii mówią w językach obcych, więc jeśli mamy problem ze zrozumieniem personelu medycznego na pewno nam w tym pomogą.

            Gdy udzielono nam już pomocy należy uzyskać w miarę możliwości pełną dokumentację lekarską – najlepiej od razu wysłać ją faksem lub e-mailem do ubezpieczyciela (dane kontaktowe również uzyskamy na infolinii). Warto również zabezpieczyć wszystkie inne dowody związane z wypadkiem, a po powrocie do kraju złożyć formularz zgłoszenia szkody. Zazwyczaj zakład ubezpieczeń rozlicza się z placówką medyczną bezgotówkowo, więc jeśli już płacimy osobiście za jakąkolwiek pomoc medyczną należy zabrać potwierdzenie zapłaty (paragon, fakturę itp.). Po zakończeniu leczenia w Polsce będziemy musieli poddać się badaniu lekarskiemu w celu ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu (NNW).

 

Czego nie robić?

 

            Kupować leków na które nie otrzymaliśmy recepty – zakład ubezpieczeń nie zapłaci nam za paracetamol, który kupiliśmy w kiosku ponieważ bolała nas głowa.

            Ponosić żadnych kosztów i podejmować żadnych działań generujących koszty bez konsultacji z infolinią – w takim wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania.

            Uprawiać narciarstwa, sportów ekstremalnych, jeżeli nie wykupiliśmy takiego ryzyka – ubezpieczyciel nie odpowie za żadne szkody tym spowodowane.

           

 

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER