Ubezpieczenia majątku ? na to zwróć uwagę

Wybór dobrego ubezpieczenia, które będzie spełniało nasze oczekiwania, nie należy do najprostszych, choć jest niezmiernie ważny. Nie po to bowiem opłacamy składki, żeby się rozczarować, gdy będziemy potrzebować pomocy. Dlatego przed zakupem polisy należy dobrze się jej przyjrzeć.

 

Najważniejsze informacje o konkretnej wersji ubezpieczenia są zapisane w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia), które warto rzetelnie przestudiować. To w nich ubezpieczyciel opisze zakres swojej odpowiedzialności, a także wyłączenia, tzn. to wszystko, za co i w jakich okolicznościach odpowiada, a za co nie. A jako że polisy mieszkaniowe nie należą do obowiązkowych, ich oferty mogą się diametralnie różnić, choćby sumą gwarancyjną, czyli wysokością maksymalnych świadczeń, na jakie możemy liczyć w razie szkody.

 

Błąd popełnia wielu chcących się ubezpieczyć klientów, którzy nie przygotowują się do rozmowy z doradcą. A jest to podstawa, ponieważ dzięki przemyśleniu swojej sytuacji i oczekiwań, można określić ważkie kwestie, m.in. na jakie szkody jest narażony dany lokal (powodzie, silny wiatr…), ile warte są ruchomości itd. Są to podstawowe informacje, dzięki którym agent będzie w stanie dostosować ofertę specjalnie dla nas.

 

Na to warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Ubezpieczenie nieruchomości zwykle składa się z kilku polis, choćby OC, assistance i in.
  • Czy umowa przewiduje franszyzę, czyli kwotę, o jaką suma odszkodowania będzie pomniejszona. Innymi słowy, franszyza to przejęcie przez ubezpieczonego części odpowiedzialności na siebie. Ustalenie obecności tego postanowienia w umowie oraz wysokość franszyzy to zazwyczaj indywidualna kwestia każdej polisy.
  • Kupując OC, należy sprawdzić, jaki zakres ochrony się w nim zawiera. Bo poza podstawowymi zabezpieczeniami dotyczącymi wypadków związanych z nieruchomościami i ruchomościami domowymi, OC może także dzierżyć odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez domowników. Orientacyjnie, OC w życiu prywatnym może kosztować 50 zł dla sumy gwarancyjnej równej 50 tys. zł.
  • Niezwykle ważna jest oczywiście wysokość składki. Możemy sprawić, że nie będzie wysoka, jeśli spełnimy pewne warunki. Jednym z nich jest posiadanie innego ubezpieczenia w danej firmie. W takich sytuacjach ubezpieczyciele często przyznają większe zniżki lub bonusy. Podobnie jest, gdy kolejny raz zawieramy u nich umowę; stali klienci mogą liczyć na korzystniejsze oferty. Krótko mówiąc, im większy zysk dla ubezpieczyciela, tym większa korzyść dla nas. Jeśli zdecydujemy się wykupić polisę na długi okres, zapłacić z góry wszystkie roczne składki lub ubezpieczyć kilka lokali, towarzystwo na pewno to doceni. W umowach często zwraca się uwagę na to, aby właściciel, zakupując polisę, nie rezygnował z pieczy nad swoimi nieruchomościami. Dlatego istotne jest, aby poza polisą, mieć również inne zabezpieczenia, takie jak atestowany alarm przeciwpożarowy, miejscowy alarm dźwiękowo-świetlny, drzwi antywłamaniowe z atestem, kraty stałe lub ruchome, żaluzje przeciwwłamaniowe, przeciwwłamaniowe szyby klasy co najmniej P3 bądź ochronę mieszkania zapewnioną np. przez pracownika ochrony ze spółdzielni mieszkaniowej. Właściciel powinien zadbać również o stan techniczny lokalu oraz jego ruchomości, poddając je np. kontroli fachowców. Mówi o tym art. 62 ustawy prawo budowlane i dotyczy np. instalacji gazowych, przewodów kominowych czy instalacji elektrycznej.
  • Warto określić wartość naszego lokalu wraz z jego meblami, sprzętem itd., aby następnie ustalić, na jaką sumę chcemy ubezpieczyć mieszkanie przed skutkami zdarzeń losowych.
  • Koniecznie należy sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może on nawet zastrzegać sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania z tytułu kradzieży wtedy, gdy nie mamy w domy drzwi antywłamaniowych z atestem. Firma może się również uchylać od wypłaty pełnej sumy świadczeń w sytuacji, gdy również w innych firmach ubezpieczyliśmy dane mieszkanie. W takim wypadku ubezpieczyciele łącznie zapłacą tyle, ile warte są szkody.
  • Nie warto ustalać sumy ubezpieczenia wyższej od faktycznej wartości ubezpieczanych obiektów, ponieważ ostatecznie ubezpieczyciel i tak nie wypłaci wyższej kwoty.
  • Jeśli ważna jest dla nas wygoda, ubezpieczyciel (w razie niewielkich strat) może nam zaoferować uproszczoną procedurę likwidowania szkód, a mianowicie zgłoszenie ich przez telefon.
  • Cena i suma – bodaj jedne z najważniejszych czynników wyboru polisy. Suma ubezpieczenia murów przeważnie musi być mniej więcej taka, jak wartość mieszkania. Inna, dowolna kwota może być ustalana wtedy, gdy dana firma nie stosuje zasady proporcji podczas określania sumy niższej niż wartość majątku. Warto podać także sumę ubezpieczenia od kradzieży dla elementów stałych, a nie tylko ruchomych i sprawdzić uprzednio, czy według towarzystwa elementy stałe i ruchome są definiowane osobno.

 

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER