Rzecznik ubezpieczonych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Rzecznik ubezpieczonych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

 

            W związku z dynamicznymi zmianami na polskim rynku ubezpieczeń po roku 1989 powołane zostały instytucje i urzędy chroniące i reprezentujące interesy ubezpieczonych. Dwoma najważniejszymi z nich są Rzecznik Ubezpieczonych i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

 

Kim jest Rzecznik Ubezpieczonych.

 

            Rzecznik Ubezpieczonych jest urzędem państwowym, jego głównym zadaniem (zgodnie z ustawą z 22.05.2003) jest reprezentowanie interesów osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, jak również członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących pracowniczą emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

            W celu realizacji tych zadań współpracuje z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz z krajowymi i zagranicznymi organizacjami konsumenckimi.

 

Jakie są zadania Rzecznika Ubezpieczonych. Z jakimi problemami można się do niego zgłosić.

 

            Listę zadań Rzecznika Ubezpieczonych określa ustawa, należą do nich przede wszystkim:

-       rozpatrywanie skarg w indywidualnych sprawach do niego kierowanych,

-       opiniowanie projektowanych aktów prawnych dotyczących osób przez niego reprezentowanych,

-       występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej czy wydanie lub zmianę aktów prawnych w sprawach dotyczących organizacji i funkcjonowania ubezpieczeń, funduszy emerytalnych etc.

-       Informowanie właściwych organów o dostrzeżonych nieprawidłowościach w działaniu towarzystw ubezpieczeniowych, emerytalnych i innych instytucji działających na rynku ubezpieczeń

-       stwarzanie możliwości polubownego rozstrzygania sporów pomiędzy stronami umów ubezpieczenia (także agentami i brokerami ubezpieczeniowymi nie będącymi stronami umowy), poprzez organizowanie sądów polubownych,

-       inicjowanie i organizowanie działalności edukacyjnej i informacyjnej w dziedzinie ochrony osób przez niego reprezentowanych.

 

Jak złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczonych

 

            Skargę do Rzecznika Ubezpieczonych możemy złożyć w tradycyjnej formie pisemnej na adres Aleksandra Wiktorow Rzecznik Ubezpieczonych lub Biuro Rzecznika Ubezpieczonych Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa. W skardze należy podać swoje: imię, nazwisko, adres zamieszkania lub do korespondencji, nr telefonu oraz nr PESEL/NIP/rachunku w OFE (w przypadku gdy jest się członkiem funduszu emerytalnego).

            Jeżeli posiadamy podpis elektroniczny, możemy to zrobić również z użyciem poczty elektronicznej pod adresem biuro@rzu.gov.pl.

 

Jak skontaktować się Rzecznikiem Ubezpieczonych

 

            Biuro Rzecznika Ubezpieczonych prowadzi również nieodpłatne telefoniczne dyżury ekspertów ubezpieczeniowych pod numerami telefonów 22 333 73 26, 22 333 73 27, 22 333 73 28 od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 16. Zapytanie można również złożyć w formie elektronicznej pod adresem biuro@rzu.gov.pl.

            Ponadto na stronie www Rzecznika -  www.rzu.gov.pl znajduje się bardzo dużo przydatnych informacji z zakres ubezpieczeń.

Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

 

            Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która zajmuje się wypłatą odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków, które zostały spowodowane przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników (zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych każda z tych grup powinna posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). UFG wypłaca również odszkodowania, gdy sprawca uciekła z miejsca wypadku lub nie został zidentyfikowany.

            Kolejnym zadaniem tej instytucji jest kontrola i karanie osób nieubezpieczonych. Jej misją jest ograniczenie liczby nieubezpieczonych pojazdów poruszających się po polskich drogach i uświadomienie obywateli, że pojazdy bez ważnej polisy OC poruszają się po nich nielegalnie.

            Dodatkowo UFG wypłaca (gwarantuje) świadczenia z polis ubezpieczeń na życie dla osób fizycznych (50% wierzytelności, jednak nie więcej niż 30.000 Euro), obowiązkowych, jedynie dla osób fizycznych (50% wierzytelności, jednak nie więcej niż 30.000 Euro), OC posiadaczy pojazdów i rolników (100% wierzytelności w granicach obowiązujących sum gwarancyjnych oraz budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (100% wierzytelności, do wysokości sumy ubezpieczenia) w przypadku upadłości ubezpieczyciela.

 

Jestem poszkodowany sprawca jest nieznany. Co robić?

 

            Jeżeli wypadek drogowy został spowodowany przez nieznanego sprawcę, poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania z UFG. Jednak UFG będzie odpowiadał za szkodę (i na osobie i w mieniu) jedynie wtedy, gdy doszło do obrażeń ciała u dowolnego z uczestników zdarzenia, a rozstrój zdrowia z tym związany trwał dłużej niż 14 dni.

            Szkodę można zgłosić u dowolnie wybranego ubezpieczyciela oferującego obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (nie może on odmówić przyjęcia zgłoszenia takiej szkody).

 

Jak skontaktować się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym

 

           Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma swoją siedzibę w Warszawie (kod 01-231) przy ul. Płockiej 9/11. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8 00-16 00. Skontaktować można się z nim również: telefonicznie pod nr 22 53 96 100, za pomocą telefaksu pod nr 22 53 96 261, pocztą elektroniczną pod adresem ufg@ufg.pl lub przez formularz dostępny na stronie internetowej www.ufg.pl.

 

Baza OC i AC

 

            W Ośrodku informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego gromadzone są informacje o zawieranych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC (od 2004 roku)  i AC (od 2006 roku), zdarzeniach ubezpieczeniowych zgłoszonych do zakładów ubezpieczeń (wypadkach, kolizjach itp.) oraz odszkodowaniach wypłaconych z tych polis.

            Dzięki tej bazie firmy ubezpieczeniowe Weryfikuja uprawnienia do zniżek poszczególnych klientów. W przypadku negatywnej weryfikacji (np.: oświadczeniu zakładowi ubezpieczeń o braku szkód z OC, gdy takie szkody miały miejsce) ubezpieczony musi zapłacić karę.

            Osoby poszkodowane w wypadkach i kolizjach mogą z użyciem tej bazy danych sprawdzić czy i w jakim zakładzie ubezpieczeń posiada polisę ich sprawca. Formularz znajduje się na stronie www.ufg.pl.

            Ośrodek Informacji UFG może również na wniosek ubezpieczonego wystawić dokument potwierdzający zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. Formularz również znajduje się na witrynie ufg, należy go przesłać tradycyjną pocztą, faksem (22 53 96 268) lub pocztą elektroniczną (oi@ufg.pl).

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER