Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów

 

            W związku z coraz większą liczbą pojazdów korzystających z naszych dróg, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku, a co za tym idzie wzrasta kwota wypłacanych z tego tytułu odszkodowań. Z uwagi na to ustawodawca nakłada na wszystkich właścicieli pojazdów obowiązek zawierania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

 

Co to jest odpowiedzialność cywilna?

 

            Odpowiedzialność cywilna – jest to odpowiedzialność za szkodę na osobie

lub w mieniu, która ponosi osoba zobowiązana na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (art. 415. Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia).

 

Przed czym chroni to ubezpieczenie?

 

            W momencie kolizji kierowca lub posiadacz pojazdu jest chroniony przez ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przed negatywnymi finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych innym osobom. Jednocześnie gwarantowane jest zaspokojenie roszczeń poszkodowanego do wysokości określonych ustawowo sum gwarancyjnych (2 500 000 Euro – w przypadku szkody na osobie i 500 000 Euro – w przypadku szkód w mieniu).


Obowiązki ubezpieczającego.

 

            Do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC zobowiązani są właściciele: pojazdów samochodowych, motorowerów, motocykli, ciągników rolniczych, przyczep oraz pojazdów wolnobieżnych (z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych należących i użytkowanych przez rolników w związku z posiadaniem przez niego gospodarstwa rolnego).

 

Kiedy powstaje obowiązek ubezpieczenia?

 

-najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji w/w pojazdów na terytorium RP (z wyłączeniem pojazdów historycznych),

-w dniu nabycia zarejestrowanego pojazdu mechanicznego (w przypadku gdy zbywca nie posiadał ubezpieczenia OC),

-przed wprowadzeniem do ruchu niezarejestrowanego pojazdu mechanicznego, pojazdu wolnobieżnego, pojazdu historycznego,

-najpóźniej w dniu wygaśnięcia dotychczasowej polisy

-najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności ubezpieczyciela

-przed przekroczeniem granicy RP (w przypadku gdy kierujący lub posiadacz pojazdu mechanicznego nie posiada ubezpieczenia OC)

-przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów zarejestrowanych za granicą, które nie zostały dopuszczone do ruchu na terytorium RP

 

           

 

 

 

 

 

 

           

 

Dlaczego warto mieć wykupione OC? Co grozi za jego brak?

 

            Jeśli nie posiadamy wykupionego ubezpieczenia OC odszkodowanie będziemy musieli wypłacić z własnej kieszeni. Dodatkowo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na nas karę finansową. Opłaty karne w 2012 roku przedstawia poniższa tabela:

 

Okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej

Gradacja opłaty

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, autobusy

Pozostałe pojazdy

 

 

 

 

 

do 3 dni

20,00%

600,00 zł

900,00 zł

100,00 zł

4 do 14 dni

50,00%

1 500,00 zł

2 250,00 zł

250,00 zł

powyżej 14 dni

100,00%

3 000,00 zł

4 500,00 zł

500,00 zł

 

 

Co zrobić w momencie kupna samochodu?

 

Jeśli kupiliśmy nowy pojazd lub sprowadziliśmy go z zagranicy musimy go ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji

            Jeżeli kupiliśmy pojazd używany powinniśmy się upewnić, czy miał on ochronę ubezpieczeniową. Mamy prawo żądać od zbywcy polisy OC (ważność umowy OC możemy bezpłatnie sprawdzić na stronie www Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: www.ufg.pl lub w firmie ubezpieczeniowej, która ją wystawiła).

 

Jeśli zbywca nie posiadał ubezpieczenia OC musimy je wykupić najpóźniej w dniu nabycia pojazdu (przed wprowadzeniem go do ruchu). Jeśli zbywca był ubezpieczony możemy kontynuować jego umowę ubezpieczenia, lecz tylko do końca okresu na jaki została zawarta (wiąże się to z re-kalkulacją składki ubezpieczeniowej). Jeśli zbywca był ubezpieczony, a nie chcemy kontynuować jego umowy OC mamy 30 dni na złożenie  wypowiedzenia firmie ubezpieczeniowej, w której sprzedający miał wystawioną polisę. (możemy zrobić to pocztą - pisemnie za potwierdzeniem odbioru - liczy się data otrzymania listu przez zakład ubezpieczeń, możemy również to zrobić w dowolnym oddziale lub u dowolnego agenta danego zakładu ubezpieczeń). Najpóźniej tego samego dnia musimy wykupić nową polisę OC.

 

Co zrobić w momencie sprzedaży pojazdu?

 

            Powiadom o tym fakcie organ, który dokonał rejestracji pojazdu (odpowiedni wydział komunikacji) w ciągu 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu. Udaj się do wydziału komunikacji z dokumentem potwierdzającym przeniesienie własności (umową kupna sprzedaży, darowizny, fakturą VAT)

            Powiadom firmę ubezpieczeniową, w której miałeś wykupione ubezpieczenie OC i podaj dane osobowe nabywcy. Najlepiej przekazać dokument z pieczęcią wydziału komunikacji do dowolnego oddziału.

 

Na co zwracać uwagę przy ubezpieczaniu?

 

            Warunki ubezpieczenia OC są identyczne w każdym zakładzie ubezpieczeń – określa je ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Firmy ubezpieczeniowe oferują więc dokładnie ten sam produkt. Konkurują jedynie wysokością składki ubezpieczeniowej, więc jeśli mamy zamiar wykupić jedynie to ubezpieczenie warto porównać ofertę kilku towarzystw.

Co zrobić w przypadku szkody? Jak zachować się w momencie wypadku?

           

            Po pierwsze powinniśmy zachować spokój. Następnie trzeba sprawdzić czy są osoby ranne, czy uszkodzone są jedynie samochody. Gdy nie ma potrzeby wzywania karetki warto ustalić sprawcę i poszkodowanego. Jeśli nie można tego jednoznacznie ustalić należy wezwać policję. W przypadku gdy nie wzywamy polisy należy spisać oświadczenie o kolizji (nie ma ono ustalonego wzoru ale powinny na nim znaleźć się dane uczestników wypadku, szkic i opis zaistniałej sytuacji oraz uszkodzenia pojazdów). Powinniśmy niezwłocznie powiadomić również ubezpieczyciela sprawcy – obecnie robimy to telefoniczne pod numerem infolinii, który znajduje się na każdej z polis.

            Warto również oszacować na miejscu wartość szkody. Przy niewielkiej stłuczce często bardziej opłacalne jest pokrycie szkody „z własnej kieszeni” niż zgłaszanie jej ubezpieczycielowi. Przykładowo: uszkodziliśmy komuś kierunkowskaz o wartości 100zł, za polisę OC zapłaciliśmy 1200zł, w związku ze szkodą utracimy w przyszłym roku 10% zniżek czyli około 120zł (nie możemy dokładnie przewidzieć składki na następny rok).

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER