Jak skutecznie ubezpieczyć swój pojazd?

Jak skutecznie ubezpieczyć swój pojazd?

Po pierwsze – terminowo. A terminowo oznacza nie w chwili rozpoczęcia użytkowania, lecz już w momencie jego rejestracji, bądź, jeżeli auto czy motorower jest za granicą, podług polskiego prawa musi być ubezpieczone z chwilą wjechania w granice naszego kraju (chyba że auto jest już zarejestrowane gdzieś poza Polską).

Aby ubezpieczyć pojazd ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, wystarczy zawrzeć prostą umowę z wybranym zakładem ubezpieczeniowym, uprzednio składając w nim wniosek o zawarcie umowy (oczywiście wniosek może być złożony ustnie – wystarczy porozmawiać z pracownikiem firmy). Następnie przydadzą się podstawowe dokumenty, m.in. dowód rejestracyjny pojazdu oraz coś, co potwierdzi jego przynależność do danego właściciela (będzie to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy pojazd nie jest zarejestrowany), a więc np. umowa kupna-sprzedaży, dzierżawy czy leasingu. Po wykonaniu powyższych czynności, po zapłacie i po zawarciu już umowy, kierowca może mieć już wobec prawa czyste sumienie (chyba że pojazd jest wciąż niezarejestrowany). Firma ubezpieczeniowa powinna bowiem przekazać właścicielowi samochodu potwierdzenie ubezpieczenia, które powinien w razie kontroli policyjnej nosić przy pozostałych dokumentach (prawo jazdy, dowód rejestracyjny).

Umowę ubezpieczenia zwykle zawiera się na dwanaście miesięcy, opłacając składkę podczas podpisywania umowy. Już od wtedy lub od następnego dnia (od zaksięgowania zapłaty) jesteśmy ubezpieczeni. Można również ubezpieczyć pojazd na okres krótszy niż rok, o tyle, o ile jest to pojazd zarejestrowany tylko czasowo lub też zarejestrowany nie w Polsce.

Kogo obowiązuje OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie musi mieć bez wyjątku każdy, kto posiada pojazd – tzn. np. samochód (zarejestrowany bądź nie), motorower czy choćby ciągnik. Nawet wtedy, gdy ktoś jeździ nim nie będąc właścicielem, a np. po prostu użytkownikiem, leasingobiorcą itp., zobowiązany jest do posiadania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie. To, kto jest odpowiedzialny za podpisanie umowy, jest kwestią „dogadania się”, w umowie musi być jednak napisane kto płaci składkę, kto jest właścicielem, kto użytkownikiem itd. Ubezpieczony musi być nawet pojazd niezarejestrowany. Choć nie można takim jeździć po publicznych drogach, to jednak – jeśli już wyjedzie – będzie się wymagało od kierowcy zarówno dowodu rejestracyjnego, jak i ubezpieczenia.

Obowiązkowe ubezpieczenie obowiązuje oczywiście także tych, którzy nabywają zarejestrowane już auto. Przez trzydzieści pierwszych dni nie trzeba się niczym przejmować (o ile wciąż pozostaje zarejestrowane na dotychczasowego właściciela i pojazd był przez niego ubezpieczony). Trzeba jednak dopilnować, aby od razu z chwilą zakończenia się umowy zbywcy, rozpoczynało się nowe ubezpieczenie. Nie można z tym zwlekać ani przedłużać, ponieważ grożą za to kary. Jeżeli przerejestrowujemy pojazd – trzydzieści dni ochrony z poprzedniego ubezpieczenia nie obowiązuje. Innymi słowy, nowa rejestracja równa się nowe ubezpieczenie.

Ponadto może się zdarzyć tak, że umowa OC, jaką zawarł z ubezpieczycielem właściciel, od którego kupujemy pojazd, kończy się akurat w ciągu tych trzydziestu dni. Trzeba tego dopilnować, dowiedzieć się o termin i zadbać, aby uprzednio przerejestrować samochód i ubezpieczyć na nowo (bądź tylko ubezpieczyć, jeśli nie zamierzamy rejestrować na siebie).

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER