Jak postępować w razie wypadku?

Niezależnie od tego, kim jesteśmy w wypadku, tzn. – osobą poszkodowaną lub winną – niezwykle ważne jest, abyśmy postępowali zgodnie z prawem i dobrem sprawy, aby ani drugiej stronie, ani sobie nie utrudniać postępowania. Czas począwszy od wypadku, poprzez roszczenia, aż po wypłatę odszkodowania nie musi być długi ani uciążliwy, o ile dwie strony dogadają się, postarają i oczywiście o ile są ubezpieczone. Rozwiązanie problemu może być trudniejsze właśnie wtedy, kiedy próbujemy go ułatwić poprzez próby omijania prawa, podawanie informacji nieprawdziwych itd.

W przypadku, gdy w wypadku ulegają uszkodzeniu tylko pojazdy, najprostszy sposób „załatwienia” sprawy, to próba porozumienia się z drugim uczestnikiem wypadku. Jeśli nikt nie sprawia kłopotu i, zwłaszcza sprawca, stara się pomniejszyć szkodę poszkodowanego, wystarczy stworzyć napisane własnoręcznie przez sprawcę oświadczenie, zawierające wszystkie potrzebne informacje – to znaczy np.: kto jest sprawcą wypadku, kto poszkodowanym, jakie straty zostały poniesione (tzn. jak zostały uszkodzone pojazdy), jak doszło do wypadku, w jakiej firmie ubezpieczony jest sprawca wypadku itp. Szczególnie istotne jest sporządzenie takiego oświadczenia przez sprawcę. Jeśli podanie którejś z informacji stwarza problem, jeden z kierowców wydaje się niezdolny do prowadzenia pojazdu (np. pod wpływem alkoholu), a okoliczności zdarzenia nie są łatwe do odtworzenia, wówczas problem jest poważniejszy, zatem pomocna może okazać się policja.

Wypadek z ofiarami

Sytuacja, kiedy w kolizji ucierpieli ludzie, jest nieco inna – tutaj koniecznie należy wezwać policję, co w przypadku opisanym powyżej jest czynnością nieobowiązkową. Wtedy pojazdów ani śladów wypadku nie należy ruszać aż do przyjazdu policji, a jedynie zabezpieczyć je, natomiast ofiarom wypadku udzielić niezbędnej pierwszej pomocy oraz wezwać pogotowie. Jest to obowiązek każdego, kto widzi wypadek, nie tylko sprawcy. Jeżeli poszkodowana w wypadku ofiara chce składać roszczenia o odszkodowanie, będzie musiała przy składaniu oświadczenia do zakładu ubezpieczeń podać potwierdzenie tego, kto i kiedy udzielał pierwszej pomocy.

Jak złożyć dokumentację?

Dokumentacja jest niezmiernie ważna – ułatwi i przyspieszy rozwiązanie, o ile będzie kompletna, złożona ubezpieczycielowi sprawcy w krótkim czasie i oczywiście prawdziwa. Przed tym nie należy podejmować naprawy uszkodzonych pojazdów ani ingerować w nie na inne sposoby. Zgłoszenie opisuje się na specjalnym druku, który można pobrać z firmy ubezpieczającej. Teoretycznie szkodę powinni zgłosić zarówno poszkodowany, jak i sprawca, jednak zwykle robi to tylko poszkodowany, gdyż to jemu zostaną wypłacone pieniądze na remont, leczenie itp. Jednak nie zwalnia to „winowajcy” z obowiązków. Musi on bowiem jak najlepiej pomóc, udzielając niezbędnych informacji. Po pierwsze, powinien napisać oświadczenie, o którym była mowa już wcześniej, i które zgłaszający szkodę powinien dołączyć do dokumentacji. Ponadto należy dodać, policja i pogotowie z jakich jednostek i miejscowości ingerowały w zdarzenie (o ile ingerowały), a także przedstawić pojazdy do oględzin, jeżeli z powodu wypadku uległy zniszczeniu.

Kiedy sprawa przekazana jest już zakładowi, ten zapoznaje się z informacjami i podejmuje pewne postępowania. Może wymagać jeszcze dodatkowych informacji czy dokumentów, jednak o ile wszystko będziemy załatwiać sprawnie i rzetelnie, nie powinno to przysparzać długiego dodatkowego czasu ani kłopotów.

Jak napisać oświadczenie?

Podczas wypadku niełatwo myśleć racjonalnie, dlatego, jeśli jest możliwość skorzystania na miejscu z Internetu (np. poprzez telefon komórkowy), warto znaleźć wzór oświadczenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zawczasu zapoznać się tym, co powinien zawierać taki tekst. Otóż niezbędne są oczywiście wszystkie dane personalne sprawcy (imię, nazwisko, adres, numer dowodu), dane pojazdu (numer rejestracyjny, marka, model, właściciel itp.), dane firmy ubezpieczającej (nazwa zakładu, numer polisy, data zawarcia umowy) oraz wskazanie kto jest sprawcą kolizji, a kto poszkodowanym. Ponadto należy opisać okoliczności wypadku oraz wskazać, co zostało w jego wyniku uszkodzone w samochodach. Nie wiadomo, na kogo można trafić w przypadku kolizji, zatem jeśli jesteśmy poszkodowanym, warto sprawdzić, czy sprawca podał prawdziwe informacje, porównując je z dokumentami (dowodem osobistym, rejestracyjnym itp.). Jeśli sprawca nie chce napisać oświadczenia – nie pozostaje nic innego, jak wezwać policję. W przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia dana osoba zostaje oczywiście karana.

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER