Dlaczego warto się ubezpieczać?

Dlaczego warto się ubezpieczać?

 

Co to są ubezpieczenia.

 

            Nie ma jednej przyjętej definicji ubezpieczenia – można je określić jako produkt zapewniający pokrycie przyszłych potrzeb finansowych/majątkowych ubezpieczającego, powstałych w wyniku zdarzenia losowego (nagłego, nieprzewidzianego, niezależnego od woli  ubezpieczającego). Finansowanie tego pokrycia jest rozłożone na wiele jednostek zagrożonych tymi samymi zdarzeniami.

 

Korzyści z ubezpieczeń.

 

            Główną korzyścią płynącą z ubezpieczeń jest zapewnienie bezpieczeństwa materialnego w razie utraty mienia, dochodów, uszczerbku na zdrowiu, śmierci lub dowolnej potrzeby finansowej. Dzięki ubezpieczeniom możemy w niedługim czasie odbudować nasz stan majątkowy do poziomu  równego lub zbliżonego temu sprzed szkody.

             Nie można utożsamiać ubezpieczeń z inwestycją finansową, fakt niekorzystania z opłaconego ubezpieczenia nie oznacza straconych pieniędzy. Korzyścią jest  sama świadomość, tego że w wypadku zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego, osoba ubezpieczona będzie chroniona przed negatywnymi skutkami tego zdarzenia.

 

Co może być przedmiotem ubezpieczenia. Podział ubezpieczeń.

 

            Istnieje kilka klasyfikacji ubezpieczeń. Najczęściej spotykanymi są: podział na ubezpieczenia osobowe i majątkowe, podział na ubezpieczenia dobrowolne i obowiązkowe czy też podział na ubezpieczenia gospodarcze i społeczne.

            Przedmiotem ubezpieczenia może być życie, zdrowie, mienie (ruchome i nieruchome) oraz odpowiedzialność cywilna ubezpieczającego. Jeśli danego przedmiotu mienia nie ma w standardowej ofercie ubezpieczyciela możemy się do niego zwrócić z prośbą o ocenę ryzyka i wyliczenie składki ubezpieczeniowej na wypadek zaistnienia postulowanego zdarzenia.

 

Ubezpieczenia gospodarcze i społeczne

 

            Ubezpieczenia gospodarcze są to umowy regulowane przez normy prawa prywatno- cywilnego. Należą do nich zarówno ubezpieczenia majątkowe, jak i osobowe.

            Z kolei ubezpieczenia społeczne są regulowane przez normy prawa publicznego. Do tej grupy zaliczamy ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. W Polsce składki z tytułu tych ubezpieczeń są gromadzone i re-dystrybuowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

Ubezpieczenia majątkowe a osobowe

 

            Ubezpieczenia majątkowe to ubezpieczenia mienia i odpowiedzialności cywilnej. W ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej warto wyróżnić odpowiedzialność deliktową  (za szkody wyrządzone czynem prawnie zabronionym) oraz odpowiedzialność kontraktową (z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania).

            Natomiast do ubezpieczeń osobowych zaliczamy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenia na życie oraz dożycie.

 

Ubezpieczane dobrowolne i obowiązkowe

 

            Większość ubezpieczeń stanowią ubezpieczenia dobrowolne, zawierane zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia danego zakładu ubezpieczeń. Ustawodawca pozostawił w nich dużą swobodę kształtowania umowy ubezpieczenia.

            Część ubezpieczeń, jak np.: ubezpieczenie odpowiedzialność cywilnej posiadaczy poajzdół mechanicznych, odpowiedzialności cywilnej niektórych grup zawodowych (np.:lekarzy) jest wymagana prawem. W przypadku niezawarcia umowy obowiązkowej odpowiednie organy nakładają kary administracyjne.

 

Instytucje ubezpieczeniowe

 

            W związku z dużą różnorodnością oferowanych na rynku ubezpieczeń powołane zostały urzędy oraz instytucje sprawujące nadzór i kontrolę nad ubezpieczeniami.

            Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeniowego, Państwowe Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Rzecznika Ubezpieczonych.

 

Prawodawstwo ubezpieczeniowe

           

            Działalność ubezpieczeniowe i ubezpieczenia obowiązkowe są regulowane w dużej ilości aktów prawnych. Poniżej przedstawiona jest lista najważniejszych:

-        ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. O zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK oraz niektórych innych ustaw,

-        Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej,

-        Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Fundusz Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych,

-        Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych,

-        Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym,

-        Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny,

-        Kodeks Cywilny - Księga trzecia Zobowiązania; przepisy regulujące umowę ubezpieczenia.

 

Gdzie można znaleźć informacje na temat ubezpieczeń.

           

            Pomijając akty prawne, odpowiedzi na nurtujące nas pytania można znaleźć na stronie www Rzecznika Ubezpieczonych, w wydawanym przez niego Monitorze Ubezpieczeniowym. A w przypadku problemu z interpretacją przepisów lub sporną sytuacją z zakładem ubezpieczeń możemy zgłosić się do niego z wnioskiem o pomoc w rozwiązaniu problemów.   

            Także inne instytucje ubezpieczeniowe posiadają swoje strony internetowe na których można znaleźć dane teleadresowe i dużo przydatnych informacji związanych z ubezpieczeniami.

           

 

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER