Naprawa uszkodzonego pojazdu warunkiem wypłacenia odszkodowania?

Naprawa uszkodzonego pojazdu warunkiem wypłacenia odszkodowania?


Aby uzyskać odszkodowanie komunikacyjne z tytułu odpowiedzialności cywilnej od zakładu ubezpieczeń odpowiedzialnego za wypadek, w którym pojazd zostaje uszkodzony, nie trzeba dokonywać najpierw naprawy samochodu. W związku z tym określone przez specjalistyczny warsztat koszty remontu uszkodzonego auta mogą stanowić kryterium ustalania wysokości odszkodowania niezależnie od tego, czy naprawy dokonano, czy nie.

 

Poszkodowany ma prawo w ogóle samochodu nie naprawiać i na przykład sprzedać go w stanie powypadkowym, co nie powinno wykluczać, ani nawet ograniczać możliwości roszczeń posiadacza w stosunku do odpowiedzialnego zakładu ubezpieczeń. Ten mógłby co prawda ustalać koszty odszkodowania na podstawie różnicy między wartością samochodu przed wypadkiem oraz wartością po wypadku, lub między wartością pojazdu przed zdarzeniem i ceną, za jaką go sprzedał (jeśli sprzedał). Nie będzie to jednak pełna kompensacja, a to przecież właśnie zlikwidowanie szkody stanowi istotę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wysokość odszkodowania powinna być bowiem adekwatna do rozmiaru szkody, a więc nie wyższa i nie niższa niż szkoda, jaką poniósł poszkodowany.

 

Wynika to z uchwały z dnia 27.06.1988 r., I CR 151/88 (nie publ.), w której stwierdzono, iż dochodzenie wypłacenia odszkodowania OC od odpowiedzialnego zakładu ubezpieczającego jest uzasadnione nawet wówczas, gdy naprawy uszkodzonego pojazdu nie dokonano. Oczywiście nie zawsze tak było, bo, jak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19.03.1998 r., III CZP 72/97 (OSNC 1998, nr 9, poz. 133), odszkodowanie mogło być równe cenie kupna takiego samochodu w stanie, w jakim był przed szkodą u profesjonalnego sprzedawcy. Następnie uznano, że przepis ten dotyczy również sytuacji, kiedy pojazd nie został całkowicie zniszczony, a koszty jego naprawy nie są wyższe niż wartość auta sprzed wypadku. Zatem wycenione koszty naprawy, której poszkodowany nie dokonał, nie mogłyby być wówczas kryterium określającym wysokość odszkodowania. Wynikałoby z tego, że warunkiem koniecznym przy dochodzeniu roszczeń w stosunku do ubezpieczyciela jest naprawa pojazdu. Obecnie jednak nie jest to już niezbędny warunek, wystarczy bowiem oszacowanie wysokości naprawy.

TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER