Wyrok skazujący nie musi odbierać odszkodowania

Jeżeli  pracownik uległ wypadkowi przy pracy, a następnie został skazany za popełnienie wykroczenia drogowego, nie przekreśla to jego szans na uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

 

Zasady przyznawania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego określają przepisy ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).

 

Najważniejsze znaczenie  ma tu art. 21 ust. 1 i 2, w myśl którego świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną zdarzenia było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

 

Nie przysługują one również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

 

Należności, które może stracić poszkodowany pracownik z powyżej wymienionych przyczyn, to nie tylko jednorazowe odszkodowanie, ale także i inne świadczenia wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy wypadkowej, takie jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, a także renta z tytułu niezdolności do pracy, czy renta szkoleniowa.

 

Często jednakże przyczyną wypadku przy pracy jest nie zachowanie przez pracownika zasad ruchu drogowego. I wtedy, zasadniczo oczywiście, przyjmuje się orzeczenie Sądu Najwyższego z 10 czerwca 1999r., które mówi, że jeżeli wyłączną przyczyną wypadku drogowego pracownika była nieznajomość przepisów ruchu drogowego to jest to rażące niedbalstwo i jest podstawą  wyłączenia do świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Często też sprawy dotyczące świadczeń z tytułu wypadków drogowych toczą się już po zakończeniu postępowań karnych. Wyrok jednak sprawy karnej nie jest wiążący dla sądu cywilnego. Wskazał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 30 lipca 2000r., kiedy to SN zaznaczył, że w postępowaniu cywilnym sąd cywilny we własnym zakresie  ustala, czy wyłączną przyczyną wypadku było rażące niedbalstwo. Potwierdził to sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 26 lipca 2011r stwierdzając, że organ rentowy nie może powoływać się na wyrok sądowy bez udowodnienia naruszenia przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony zdrowia i życia.

 

KOMENTARZE

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
W bazie nie ma komentarzy do artykułu
TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER