Szef Proama podsumowuje rok w sektorze non-life

Miniony rok obfitował w wiele fascynujących wydarzeń w ubezpieczeniach majątkowych. Będą one miały wpływ na ten sektor również w kolejnych latach. –Robert Sokołowski, dyrektor generalny Proama, podsumowuje 2012 r. w dziale II.

1. Największe wydarzenie - Talanx

Przebojem roku było wejście grupy Talanx, która przejęła trzy podmioty Wartę, HDI i Europę. W efekcie Talanx stał się drugą największą grupą ubezpieczeniową z 14% udziałem w rynku ubezpieczeń majątkowych.

Nowym trendem na rynku w mijającym roku była właśnie konsolidacja. W Polsce aktywnie działa ponad 40 firm ubezpieczeniowych, przy czym 5 największych grup, które i tak miały lwią część ubezpieczeń majątkowych, jeszcze zwiększyło swój udział - z 77% do 81%.

2. Najważniejsze dla branży - UFG

Największe znaczenie dla branży miało uruchomienie operacyjne bazy danych UFG, która obejmuje dane o wszystkich ubezpieczonych, polisach, sprawcach wypadków i wypłaconych odszkodowaniach. Dzięki temu będzie możliwa skuteczniejsza walka z wyłudzeniami i zmniejszy się częstość szkód. Z doświadczeń innych krajów wynika, że wdrażanie takich baz danych bardzo normalizuje rynek i poprawia jego dochodowość. 

3. Najnowsze dla branży - agenci

2012 rok pokazał, że bardzo ważnym kanałem dystrybucji produktów ubezpieczeniowych, mimo rozwoju coraz nowocześniejszych rozwiązań internetowych i mobilnych, są nadal i pozostaną multiagenci, na których zwrócili uwagę niemal wszyscy ubezpieczyciele, co może się przerodzić w wojnę na prowizje. Wśród mulitagentów zaczęły powstawać duże grupy, które skupiają po kilkuset przedstawicieli. Jednocześnie agenci wyłączni coraz wyraźniej zostają marginalizowani i to nawet nie przez ubezpieczycieli, co przez zmieniające się wymagania klientów, którzy chcą mieć wybór idąc do agenta.

4. Największe zaskoczenie - Groupama

Ta kategoria należy się Groupama, która miesiąc po oficjalnym starcie, ze względu na zaangażowanie ponad 2 mld euro w między innymi obligacje greckie, ogłosiła decyzję o wycofaniu się  z Polski. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i Proama, która sprzedała ponad 250 tys. polis w pierwszym roku działalności, ostatecznie znalazła się w Grupie Generali. 

5. Najciekawsze - rebranding

Dwie czołowe i najdłużej działające na polskim rynku firmy – PZU i Warta –przeprowadziły rebranding, niemal w tym samym czasie. Zmiany właściciela i nazwy na Gothaer dokonało również PTU.

6. Największe wyzwanie w 2013 roku

W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie dochodowości z ubezpieczeń komunikacyjnych z 2011 i 2012 roku. Miniony rok był pozytywny dla ubezpieczeń komunikacyjnych z punktu widzenia szkodowości. Jak podaje Główny Inspektorat Transportu Drogowego w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2012 roku liczba zabitych w wypadkach drogowych spadła o 15 proc. (o 439 osób) w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, a liczba wypadków o ponad 2 tys. – z ponad 29 tys. do ponad 27 tys. To dobra wiadomość dla ubezpieczycieli, ale również dla Polaków.

 

AM, news@gu.com.pl
(źródło: Proama)

KOMENTARZE

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
W bazie nie ma komentarzy do artykułu
TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER