Dziura w ulicy: kto płaci za auto

Kierowca, który uszkodził samochód, gdy wjechał w wyrwę w nawierzchni, może domagać się odszkodowania pokrywającego koszty naprawy.

 

Zarządcy dróg miejskich mają wykupione ubezpieczenie OC.

Zarządcy dróg miejskich mają wykupione ubezpieczenie OC.

źródło: Fotorzepa

autor: Radek Pasterski

 

Mieszkanka Krakowa uszkodziła auto.

 

– Nie zauważyłam dziury w drodze nieopodal mojego bloku. Pojawiła się, gdy stopniał śnieg – opowiada. Niestety, naprawa będzie mnie słono kosztować. Od kogo mogę domagać się odszkodowania, aby pokryć jej koszty? – pyta.

 

Czyja droga

 

Przede wszystkim trzeba ustalić, czyja jest droga. Jeżeli uliczka obok bloku czytelniczki znajduje się na osiedlu spółdzielczym lub wspólnoty, to swoje roszczenie powinna zgłosić w ich siedzibie. Gdyby jednak uszkodziła auto na drodze miejskiej, to powinna udać się z wizytą do zarządu dróg miejskich.

 

– W zeszłym roku w Krakowie wypłaciliśmy 448 odszkodowań na łączną kwotę 600 tys. zł. Średnio wyniosło 1200 zł – mówi Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Dodaje, że aby otrzymać odszkodowanie, trzeba złożyć wniosek zawierający dokładny opis zdarzenia (gdzie do niego doszło, kiedy, co zostało uszkodzone i jaka jest wstępna wycena szkody). Trzeba też zrobić zdjęcia, na których widać uszkodzenie i feralną drogę z dziurą, i dołączyć je do wniosku. Często zarządy, a tak jest w wypadku krakowskiego, zamieszczają na stronie internetowej informacje, jaskie dokumenty trzeba będzie przedstawić, oraz wzór wniosku.

 

Nie zaszkodzi też wezwać policję. W protokole opisze okoliczności zdarzenia, uszkodzenia samochodu, panujące warunki atmosferyczne i zachowanie kierowcy. Protokół warto dołączyć do wniosku.

 

Wina jest ważna

 

Zarządcy dróg miejskich mają wykupione ubezpieczenie OC. Dlatego wnioski przekazują do ubezpieczycieli i to oni wypłacają pieniądze.

 

– Aby uzyskać odszkodowanie, konieczne jest udowodnienie winy zarządcy, czyli że kierujący pojazdem zrobił wszystko, co powinien, ale nie miał możliwości uniknięcia zdarzenia. Zarządca zaś nie wykonał zadań, do których był zobowiązany – tłumaczy Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

 

Gorzej, kiedy ktoś uszkodzi samochód na drodze, której zarządca nie jest ubezpieczony. Wtedy pechowego kierowcę czeka droga sądowa.

 

Naprawę auta zapewnia także autocasco.

 

– Niestety, ma je mniej niż 30 proc. kierowców – ocenia Tarczyński. – Jeśli kierowca zdecyduje się na naprawę auta w ramach AC, a wina leżeć będzie po stronie zarządcy drogi, to ubezpieczyciel wystąpi do zarządcy z roszczeniem regresowym. Po pozytywnym załatwieniu sprawy szkoda zniknie z konta kierowcy. Jeśli jednak wina leży po jego stronie, a nie ma AC, naprawi auto na własny koszt.

 

Źródło: Rzeczpospolita

KOMENTARZE

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
W bazie nie ma komentarzy do artykułu
TWOJE KONTO
Register
NAJNOWSZE POSTY
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Signal Iduna ma całkiem dobrą oferę, ja mam tam ubezpieczenie i jestem zadowolona
Autor: marta75, dnia: 2013-03-12 12:08:54
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Ing, Warta, Signal Iduna, Concordia. Który ubezpieczyciel to Ci nie polece choć zdaje mi się że opinie zawsze będą mieszane. Porównaj sobie po prostu sumy ubezpi
Autor: teryy, dnia: 2013-03-12 09:22:46
Które ubezpieczenie na życie polecacie?
Dzięki za info. A gdzie jeszcze polecacie|
Autor: Kimi, dnia: 2013-03-12 08:32:11
bonvoyage.pl
hfb-broker.pl
maced
Copyright: SELIGO.pl
Projekt i Wykonanie: IT COMPUTER PARTNER